Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Zdjęcie

Znaczenie słowa MARATON

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 karolbiegacz

karolbiegacz

Nowy

• Użytkownicy zarejestrowani
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 25 styczeń 2008 - 20:03

Witam.
Jestem oburzony w związku z nadużywaniem słowa [b[font="Arial Black"]]"maraton"[/font][/b] przez redaktorów "TO"
Zacytuję informację ze strony WIKIPEDIA.PL CO OZNACZA SŁOWO "MARATON"
"Masowy bieg uliczny na dystansie 42 km 195m.
Od przeszło 100 lat na ulicach największych miast świata rozgrywane są masowe biegi uliczne m.in. na dystansie maratońskim. W przeciwieństwie do igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, w maratonach ulicznych udział może wziąć każdy. W największych imprezach (Londyn, Nowy Jork, Boston, Chicago, Wiedeń, Berlin) uczestniczy przeszło 30 tys. biegaczy zawodowców i amatorów. Najstarszy polski maraton organizowany jest w Dębnie, dużą frekwencją jak na polskie warunki (około 2500 uczestników) cieszą się też maratony: warszawski (rozgrywany od 1979 roku), poznański i wrocławski oraz najmłodszy z "wielkich" polskich maraton krakowski – Cracovia Maraton.

Najstarszym maratonem nowożytnym jest maraton w Bostonie, a w Europie - w Koszycach.

Największe maratony odbywają się: w Europie - w Berlinie (około 35 tys. uczestników), a w Polsce - w Poznaniu (2733 uczestników w 2007 r.).

Na większości maratonów obowiązuje limit czasowy 5 lub 6 godzin. Jedyny maraton, na którym nie ma limitu czasowego to Dublin Adidas-Marathon (Irlandia). Każda osoba, która ukończy maraton, otrzymuje pamiątkowy medal i dołącza do grona "Maratończyków".

Obecnie maratony rozgrywane są praktycznie na całym świecie nawet w miejscach tak ekstremalnych jak pustynia (Sahara-Marathon w Tunezji), czy biegun (Antarktika-Marathon). Są też Ice-Maraton (po jeziorze Bajkał przy temp. -30 st. C) czy Wall-Marathon (po Wielkim Murze Chińskim).

Do ciekawych maratonów nalezy Istambul Euro-Asia Marathon, rozgrywany jednocześnie na dwóch kontynentach (trasa prowadzi przez most nad cieśniną Bosfor, łączący Europę i Azję)."

Rozmawiając wielokrotnie na zawodach z maratończykami (prawdziwymi maratończykami) uważamy, że osoby nie doświadczające uroku biegu maratońskiego nie powinny wymawiać tego słowa w odniesienu do jakichkolwiek innych dziedzin życia.
Prawdziwi maratończycy (tylko ci biegający na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów) mogą wypowiadać na temat słowa "maraton".
Zachęcam wszystkich redaktorów do odwiedzenia choćby jednego prawdziwego maratonu np: w Polsce i wtedy może zrozumieją, że niewłaściwie szastają tym słowem na prawo i lewo.
... przykłady tytułowych artykułów(przetłumaczonych):
"piłkarki ręczne nie wytrzymały w maratonie" - myślałem, że biegły w którymś z maratonów.
"tancerze ukończyli maraton" - gratuluję bo jest to jednak sukces:)
........ zapraszam na portal www.maratonypolskie.pl i zapoznanie się z odczuciami prawdziwych maratończyków.
ps. występuje również pojęcie "półmaraton" - jest rozgrywany również w Ostrołęce i jest na dystansie 21km 097m.
Marek Karczewski

#2 karolbiegacz

karolbiegacz

Nowy

• Pip
  • 4 postów

Napisano 13 luty 2008 - 20:53

Dziś w wyszukiwarce na TO wpisałem "maraton" i .... jest dużo wyników ale nic o prawdziwym maratonie.
Śmiać się czy płakać?
A może poproszę artykuł "maraton dłubania w nosie odbył sie w Ostrołęce"

Oto lista pasujących artykułów do słowa "maraton":
OSTRÓW MAZ., 26 Stycznia 2008
Kolędowy maraton w Jelonkach
Jelonki. Ponad pięćdziesięciu wykonawców wystąpiło w corocznym konkursie kolęd.

MAKÓW MAZ., 24 Stycznia 2008
Sportowy hołd bohaterom
Po raz trzeci w Makowie Mazowieckim odbył się zimowy maraton kolarski, organizowany dla uczczenia rocznicy wyzwolenia miasta i Ziemi Makowskiej.

SPORT (piłka ręczna), 8 Stycznia 2008
Maraton juniorek Trójki
Prawdziwy maraton czeka szczypiornistki ostrołęckiej Trójki.

OSTRÓW MAZ., 29 Grudnia 2007
Wigilijny wieczór u emerytów
Ostrów Mazowiecka. Przedświąteczny tydzień to prawdziwy maraton wigilijnych wieczerzy i skromniejszych tzw. spotkań opłatkowych. Dla wielu osób ta namiastka domowej wieczerzy wigilijnej jest często jedyną okazją, aby w przededniu najbardziej...

OSTROŁĘKA, 8 Grudnia 2007
Ostrołęczanie listy piszą
Ostrołęka po raz pierwszy przyłączyła się do organizowanego od ośmiu lat przez Amnesty International Maratonu Pisania Listów.

PRZASNYSZ, 4 Października 2007
Końcowe limerykowe odliczanie
Przasnysz. Na rym czekają już tylko trzy miejscowości powiatu: Morawy Wielkie, Święte Miejsce i UlatowoCzerniaki. Inicjatora akcji Krzysztofa Turowieckiego najbardziej martwi Święte Miejsce. – Do tej nazwy rymu po prostu nie ma. A bez rymu...

OSTRÓW MAZ., 27 Lipca 2007
Zapraszamy do Jelonek
W najbliższą niedzielę, 29 lipca w Jelonkach odbędzie się festyn rodzinny.

aktualnosci, 23 Lipca 2007
Ostrów Maz. > Zapraszamy do Jelonek
W najbliższą niedzielę 29 lipca w Jelonkach odbędzie się festyn rodzinny.

OSTROŁĘKA, 30 Maja 2007
Najpiękniejsze na Mazowszu
W piątek poznaliśmy Miss Mazowsza, wyłonioną podczas finału rozegranego w Przasnyszu

PRZASNYSZ, 26 Maja 2007
Najpiękniejsze na Mazowszu
W piątek poznaliśmy Miss Mazowsza, wyłonioną podczas finału rozegranego w Przasnyszu

#3 NewPoland

NewPoland

Swojak

• PipPipPipPip
  • 309 postów

Napisano 23 listopad 2010 - 20:26

Nie wiem czym się tak wzburzasz, wszak nie masz powodu. Sam jestem maratończykiem i mnie określanie biegów na dystansie krótszym niż 42.195km co najwyżej bawi. Maraton to nazwa miasta a nie biegu. Bieg maratoński jest potocznie nazywany maratonem, choć wiemy, że biegi rozgrywane są na dystansie i od tego pochodzi nazwa (bieg na 10km, czy 100km). Dystans maratonu jest zbliżony do pierwotnie pokonanego przez Filipidesa, ale nie jest dokładnie taki sam. Słowa maraton używa się często do określenia trudności dotarcia do celu (np. pokonania wielu przeciwników, przetrwanie wielu etapów itp.), więc ta interpretacja nie odbiega od właściwego znaczenia słowa maraton. Także nie szukaj problemu tam gdzie go nie ma. Bieganie to najzdrowszy sposób na spędzanie wolnego czasu.
Do zobaczenia na trasie maratonu.

#4 ~maratonczyk~

~maratonczyk~
  • Goście

Napisano 19 luty 2011 - 19:42

Nie wiem czym się tak wzburzasz, wszak nie masz powodu. Sam jestem maratończykiem i mnie określanie biegów na dystansie krótszym niż 42.195km co najwyżej bawi. Maraton to nazwa miasta a nie biegu. Bieg maratoński jest potocznie nazywany maratonem, choć wiemy, że biegi rozgrywane są na dystansie i od tego pochodzi nazwa (bieg na 10km, czy 100km). Dystans maratonu jest zbliżony do pierwotnie pokonanego przez Filipidesa, ale nie jest dokładnie taki sam. Słowa maraton używa się często do określenia trudności dotarcia do celu (np. pokonania wielu przeciwników, przetrwanie wielu etapów itp.), więc ta interpretacja nie odbiega od właściwego znaczenia słowa maraton. Także nie szukaj problemu tam gdzie go nie ma. Bieganie to najzdrowszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Do zobaczenia na trasie maratonu.

ten znowu wie najlepiej kazdy post tego asa mowi tylko ja wiem najlepiej jeden belkot

#5 ~a~

~a~
  • Goście

Napisano 22 kwiecień 2013 - 09:27

Dołączona grafika

#6 ~Anadiya~

~Anadiya~
  • Goście

Napisano 31 lipiec 2013 - 07:27

Od miejsowości skąd przybiegł posłaniec. Właśnie do jednego się przygotwuje z moją panią trener ;)

#7 waldex

waldex

Nowy

• Pip
  • 3 postów

Napisano 15 styczeń 2014 - 18:37

O, ciekawy artykuł, nie wiedziałem:)

#8 mariajanowska

mariajanowska

Bywalec

• PipPipPip
  • 67 postów

Napisano 25 marzec 2015 - 14:34

To prawda, też to zauważyłam :) używanie słowa, kiedy nie wie sie co ono dokładnie znaczy

#9 marttaa453

marttaa453

Nowy

• Pip
  • 5 postów

Napisano 31 marzec 2015 - 15:11

fajna sprawa brać udział w maratonie !

#10 jacekhuner

jacekhuner

Nowy

• Pip
  • 4 postów

Napisano 07 kwiecień 2015 - 09:10

Hmmm... No jest w tym trochę racji... 

#11 damianlo123

damianlo123

Nowy

• Pip
  • 15 postów

Napisano 12 maj 2015 - 13:35

Jaja sobie robią i tyle :P Maraton to maraton, wiedza z podstawówki

#12 Marcy_D'Arcy

Marcy_D'Arcy

Nowy

• Pip
  • 4 postów

Napisano 13 maj 2015 - 21:13

jasne, że to przeginka, ale nie oszukujmy się - naokoło jest pełno niekompetentnych baranów..

#13 delleks

delleks

Nowy

• Pip
  • 1 postów

Napisano 26 styczeń 2016 - 11:53

Fakt, z tym maratonem to coś jest na rzeczy ostatnio. Gdzie się nie obejrzysz to jest jakiś maraton.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych