Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Wasza najlepsza książka

250 odpowiedzi w tym temacie

#241 ~Fragola~

~Fragola~
  • Goście

Napisano 16 marzec 2019 - 15:27

Sarah Lark - ,, Nadzieja na końcu świata ‘’ Wojenne losy rodziny Grabowskich.

Jakiś czas temu sięgnąłem w księgarni po zupełną nowość,, Czas ognistych kwiatów ‘’ bardzo zaintrygowała mnie ta książka, ale wiedziony obawami chciałem się przekonać i poznać co nieco z warsztatu nieznanej mi pisarki.

Sarah Lark dotychczas nie była mi w ogóle znana. Więc wziąłem tą o to powieść.

Powiem od razu na samy początku, żeby nie było żadnych niejasności. Liczyłem na coś więcej. Liczyłem na coś naprawdę spektakularnego i ku mojemu zdziwieniu zawiodłem się.

Całość losów rodziny Grabowskich, rodziny inteligenckiej ze Lwowa , wojenne losy, Syberia, potem śmierć rodziców, następnie już osamotniona podróż sióstr do Persji wydaje się opisem infantylnym.

Tu na tym polu pisarka poległa całkowicie. Nie ma zgodności faktów. Jeżeli pisarka jest z pochodzenia Niemką to przecież dobrze powinna wiedzieć, że wówczas nie było Rosji. I wszystko, nawet powietrze nie mówiąc o władzach i wojsku było radzieckie. Kult jednostki. Człowiek radziecki i jego myśl. Jego umysł. Radziecki umysł.

Wywózkę na Syberię, potem tułaczkę sióstr Grabowskich Heleny i Lucyny autorka opisała bez żadnych emocji. Zdarzały się gwałty, na Syberii było straszno i zimno, ale dały radę. Następnie siostry przebywają w ośrodku na terenie Persji. Były dwie siostry jak czerń i biel. Jedna za drugą nadstawiała ciągle policzka i kres nastąpił dnia sądnego….Helena wyjeżdża podając się za siostrę do lepszego świata.  Potem w czasie podróży do Nowej Zelandii poznał ją kat i oprawca w osobie Witolda  Obłońskiego i  wielokrotnie zgwałcił.  

Helena / Lucyna nadal jest terroryzowana psychicznie, dowiaduje się również, że jest w ciąży. Szybko jednak poznaje dużo osób jej życzliwych, w końcu zachoruje się w niej dziedzic rodu niejaki niepokorny pilot James. To ja typ niepokorny. Nikt nie wie co we mnie tkwi. Co dzień ten sam choć niepodobny ! Kochanie Helenko wybacz mi. Wszyscy kochają Helenę, jeszcze kiedy wynaje rodzinie Mckenzich prawdę, potem ją uwielbiają. Swojsko i anielsko.

Wieści o młodszej Lucynie Grabowskiej  siostrze znikają, aż do samego końca. Na sam koniec autorka nie chcąc nas czytelników zostawić w niepewności zamyka losy siostry w kilku zdaniach. Lucyna i jej chłopak przedostają się po perturbacjach do Polski. W Polsce jest nowy porządek. Radziecki. On jak i ona świetnie się dogadują z nowymi władzami. On jest mechanikiem i ma własny warsztat , ona dorabia jako prostytutka. No po prostu pięknie skwitowała to pani. Pogratulować.

Za co jedynie muszę pochwalić. Jedynie za kulturę Maorysów. Jako, że pewne tradycje ich nie są mi obce. Bo jak widzę mamy trochę ze sobą wspólnego, to muszę się bliżej zainteresować tymi plemionami. Jedynie to zasługuje na pochwałę.

Całość czyta się bardzo szybko, lecz książka jest napisana dziecinnym językiem. Nie ma tutaj emocji. Nie ma tutaj barwnych bohaterów, wszystko jst takie nijakie, zlane do jednego gara jak zestaw wszystkich zup tygodnia, który podadzą w sobotę na obiad.  Szkoda, bo książka miała zadatki na naprawdę coś wspaniałego. Coś nietypowego, różniącego się od tej sieczki, makulatury, którą się sprzedaje już nie na tomy, ale na tony. Jednak…..jest jak jest. Książka musi dołączyć do tej mało/ lub zupełnie bezwartościowej pulpy, którą się serwuje ludziom do czytania.  

Autorka być może nie może sobie poradzić z przeszłością swojego narodu, proszę więc więcej nie pisać o drugiej wojnie światowej jak o obozie dla harcerzy. Druga wojna światowa była jedną z najbardziej  tragicznych kart historii zlaną ludzką krwią. Karta w historii, która po dziś dzień mówi nam i pokazuje następstwa dogadania się, a później kłótni dwóch panów szaleńców cierpiących na szereg fobii i urojeń.

Układ gwiazd przy narodzinach. Magia starych drzew. Inteligencja wrodzona i nabyta tak…..to jest ciekawe, nie obce mi. Mój konik. Jeden z ……., ale mało tego, zbyt mało, żeby książkę Sarah Lark nazwać dobrą.

Reasumując. Jeżeli już naprawdę nie macie nic innego do czytania, do w ostateczności….można. Nic jednak nie stracicie jeżeli skrzętnie i z nieukrywaną niechęcią przejedziecie obok tego arcydzieła.  Nie polecam.

Poważniejsze lektury już wkrótce.

Wszystkie recenzje na lubimy czytać. pl / zapraszam :)

#242 ~Fragola/ Fallenangelv~

~Fragola/ Fallenangelv~
  • Goście

Napisano 17 marzec 2019 - 15:06

Już wkrótce recenzje m.in

Agata Christie ,, Niemy świadek ''

Ryszard Ćwirlej - ,, Trzynasty dzień tygodnia '' 

Fiodor Dostojewski ,, Wspomnienia z martwego domu ''

Najnowsza Chyłka  czyli Remigiusz Mróz ,, Umorzenie '' również będzie za jakiś czas.

Te oraz inne / i wszystkie moje/ recenzje znajdziecie na moim profilu czytelniczym. I tylko już tam. Serdecznie zapraszam :)  lubimy czytać . pl :)

Z wyrazami szacunku, pozdrawiam  wszystkich szalonych czytelników, maniaków, moli książkowych  Fragola/ Fallenangelv :)

#243 ~Bartekk~

~Bartekk~
  • Goście

Napisano 19 marzec 2019 - 10:49

Trochę o sprawach krwi, genetyce, mieszaniu ras masz w Ciszy przed burzą. Bardzo lubię takie klimaty. Do tego jest wątek, jakby kryminalny i do końca nie wiesz, kto jest kim.

#244 ~petra~

~petra~
  • Goście

Napisano 16 kwiecień 2019 - 07:17

Patrzcie tutaj - virtualo.pl/ebook/pacjentka-i239443/ Znakomita książka, która powinna każdemu pasować. Tzn. nie jest to lektura łatwa, lekka i przyjemna, ale za to na pewno wciągająca, interesująca - dla każdego. O czym historia? Kobieta nagle wraca do domu i zabija swojego męża. Trafia do psychiatryka, przestaje mówić. Myślę, że zainteresuje prawie każdego. 

#245 ~mamenda~

~mamenda~
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2019 - 11:51

Bardzo fajna, ciekawa, interesująca pozycja pod dzieci - livro.pl/nela-zapiski-zoologa-zadziwiajace-zwierzeta-nela-sku1222782871.html Nie twierdzę, że każdemu dziecku podejdzie, ale na pewno zdecydowanej większości. Fajna, ciekawa treść i dużo obrazków. Chyba o to chodzi, prawda? 

#246 ~parmet~

~parmet~
  • Goście

Napisano 25 kwiecień 2019 - 11:46

Czy najlepsza to trudno powiedzieć, ale na pewno polecam - livro.pl/kolejne-365-dni-lipinska-blanka-sku1223445843.html Tzn. to dopiero przedsprzedaż, ale ogólnie zapowiada się kolejna udana pozycja książkowa. Poprzednia była super. Może i Sycylia + kobiety + mafia to temat mocno oklepany, ale mimo wszystko - mega przyjemnie się to czytało. 

#247 ~niewierny katolik~

~niewierny katolik~
  • Goście

Napisano 21 maj 2019 - 21:59

Księga Urantii poszukajcie w Goo... Jest w całości za free . i co wy na to??? Fundacja Urantii zał. 1950 r. Do tych, którzy przeczytali, jak postrzegacie świat i ludzi, przede wszystkim swój byt na tym przystanku?

#248 ~masmis~

~masmis~
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2019 - 08:39

Która z pozycji Lackberg na start? Myślę, że jednak jeden z bestsellerów - virtualo.pl/camilla-lackberg-a3724/ Ale może jednak starsze? Nie czytałam wszystkich jej książek, a chciałabym dać mamie taką, która ją najbardziej wkręci w czytanie książek tej autorki. Co proponujecie? 

#249 ~utrate~

~utrate~
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2019 - 08:20

A czytali - virtualo.pl/ebook/noz-i243040/ ? Jeśli lubicie kryminały, to na pewno znacie i tego gościa, podobnie jak i tę historię. Znowu Harry Hole. Moim zdaniem on jest jednym z mistrzów tej kategorii. Nie twierdzę, że jest lepszy od polskich autorów, ale po prostu trudno i wskazać jakiś jego tytuł, który by mnie po prostu nie wciągnął.

#250 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2019 - 12:00

Pamietnik Narkomanki

#251 ~sakter~

~sakter~
  • Goście

Napisano 11 październik 2019 - 08:25

A ktoś czytał już Nóż - virtualo.pl/ebook/noz-i243040/ ? To znana seria kryminałów o detektywie. Ale czytaliście tę część? Tak, widzę, że ma bestsellera, ale czy Nesbo faktycznie utrzymał poziom znany z poprzednich serii swoich. Jeśli czytaliście też poprzednie, to zostawcie jakiś komentarz porównawczy ;-) 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych