Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

60 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 22 luty 2016 - 12:07

Różnice zdań zawsze będą, bo to już nasza taka narodowa przypadłość, gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania. Jedno tylko chcę powiedzieć nie róbcie prywatnych wojenek i kłótnie nie mogą przesłonić dzieła jakie staje przed organizatorami i inicjatorami projektu upamiętnienia zbrodni i ludobójstwa. Pamiętajcie tylko zgoda buduje i niech to będzie przestrogą.

#2 ~lex~

~lex~
  • Goście

Napisano 22 luty 2016 - 12:24

ja się zastanawiam czy będzie kiedyś pomnik poświęcony tym Polakom, którzy z narażeniem życia ni9e bali się pomagać/ ratować Żydów.

#3 ~zom~

~zom~
  • Goście

Napisano 22 luty 2016 - 17:26

"Polskie obozy zagłady" działają na Polaków jak czerwona płachta na byka. Polskie to było tylko cierpienie. Trzeba podawać do publicznej wiadomości prawdę. "Złote żniwa" przykleiły się do nas, Polaków, jak metka do ubrania, ale wątpię czy tak samo mocno trzyma się nas książka "Złote serca, czy złote  żniwa?" Marka Chodakiewicza, nie mieszkającego przecież w Polsce.

#4 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 22 luty 2016 - 17:34

Różnice zdań zawsze będą, bo to już nasza taka narodowa przypadłość, gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania. Jedno tylko chcę powiedzieć nie róbcie prywatnych wojenek i kłótnie nie mogą przesłonić dzieła jakie staje przed organizatorami i inicjatorami projektu upamiętnienia zbrodni i ludobójstwa. Pamiętajcie tylko zgoda buduje i niech to będzie przestrogą.

Powiało grozą. Ma być pełny spokój i opamiętanie. To nie prywatna sprawa, to sprawa całego Narodu Polskiego. Nigdy więcej wojny!

#5 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 22 luty 2016 - 22:31

W piątek w izraelskim mieście Udim zmarł Samuel Willenberg, izraelski rzeźbiarz i malarz ostatni żyjący więzień obozu w Treblince. Willenberg urodził się i wychował w Częstochowie.

#6 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 23 luty 2016 - 23:06

Trzeba taką podjąć decyzję, by w przyszłości, jak nas zabraknie, nikt jej nie zmienił i nie podważył. To nie jest pomnik na dziś, to pomnik na całe JUTRO.

#7 ~jan~

~jan~
  • Goście

Napisano 24 luty 2016 - 18:00

Obóz od stacji Treblinka, to ponad dwa kilometry.

W samej stacji nic się nie działo - jedynie manewrował parowóz

aby wagony były wpychane do obozu.

Upamiętnienie jako samej stacji, owszem tak ale aby łączyć to z obozem - nie.

Dodam tylko, że nie tak dawno były tory perony, semafory (ramienne)

szkoda że nikt pomyślał wcześniej.

#8 ~zarąb~

~zarąb~
  • Goście

Napisano 24 luty 2016 - 20:12

Stacja jest szczególna, tu dużo się działo, ale robić pomnik z duchami w środku wsi to chyba groteska.

#9 ~jan~

~jan~
  • Goście

Napisano 28 luty 2016 - 09:45

Sądzę że zamysły na coś tam, upadną.

Osobiście na to liczę, gdyż obawiam się że będzie "draka"

Uprzedzam może pewne fakty, już widzę znoszenie na miejsce

pod każdą postacią krzyży.

Wiadomo z jakiego powodu świat poznał Treblinkę.

#10 ~sołtys~

~sołtys~
  • Goście

Napisano 14 marzec 2016 - 20:43

Trzeba taką podjąć decyzję, by w przyszłości, jak nas zabraknie, nikt jej nie zmienił i nie podważył. To nie jest pomnik na dziś, to pomnik na całe JUTRO.

Czy to prawda, że pani wójt nie popiera pomysłu i nie ma zamiaru palcem tknąć w sprawie naszej inicjatywy?

#11 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2016 - 13:02

Treblinka to wyjątkowa stacja! Za podanie wody Żydom do wagonu zginął kolejarz, młody chłopak. Walka z Niemcami wokół Treblinki była ogromną odwagą. Po zlikwidowaniu stacji zostało tu wolne, do kolei należące miejsce skąd F. Ząbecki wyniósł z podminowanej już poczekalni niemieckie dokumenty, na podstawie których ustalono liczbę zamordowanych. Czy to nie jest godne upamiętnienia? Tu trzeba tylko dobrej woli, by wznieść coś co by nie dzieliło lecz łączyło. Większość, a być może wszyscy kolejarze pracujący na tej stacji podczas II wojny światowej należeli do Armii Krajowej. Im nie był obojętny los Żydów na stacji jak i na terenie obozu. Grzegorz Ząbecki, brat rodzony Franciszka z którym bardzo ściśle współpracował, dostarczał broń do obozu za co był wywieziony do Oświęcimia, a zginął w Mauthausen-Gusen, w obozie, który obecnie jest niszczony. Czy ten żołnierz ma jakąkolwiek tablicę upamiętniającą na tym terenie?

#12 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2016 - 13:17

Miejsce jest godne upamiętnienia, jak najbardziej, ale dlaczego Muzeum to miejsce omija i chce postawić pomnik upamiętniający tylko Żydów po drugiej stronie?

#13 ~44~

~44~
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2016 - 22:17

jeszcze kto z tzw. Zachodu wpadnie na pomysł, że obóz i stacja to jedna instalacja. i zapyta jaka była postawa/ rola miejscowej ludności i pracowników w tym co Niemcy wyrabiali na tym terenie. Ciekawe jak się wówczas będziecie tłumaczyć. 

#14 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2016 - 14:31

jeszcze kto z tzw. Zachodu wpadnie na pomysł, że obóz i stacja to jedna instalacja. i zapyta jaka była postawa/ rola miejscowej ludności i pracowników w tym co Niemcy wyrabiali na tym terenie. Ciekawe jak się wówczas będziecie tłumaczyć. 

Może ty sam jesteś z tzw. Zachodu. Tu odbywała się działalność konspiracyjna od Siedlec po Ostrołękę.

#15 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2016 - 22:50

Czy to prawda, że pani wójt nie popiera pomysłu i nie ma zamiaru palcem tknąć w sprawie naszej inicjatywy?

:o

#16 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2016 - 17:29

Fragment z książki Wspomnienia dawne i nowe:

„Było to 6 sierpnia 1944 roku – dowiedziałem się, że już wszystkie stacje w kierunku Sokołowa są zniszczone. Treblinka bądź to w nocy, bądź nad ranem zostanie wysadzona, ponieważ wszystko było przygotowane przez nowo przybyłe oddziały specjalne. Postanowiłem więc w najbliższą noc wejść do budynku stacyjnego. Był nieczynny, a jak się okazało już podminowany. Tego wieczoru nie wróciłem do Bojar. Pozostałem u zwrotniczego Karola Sochy. Nic nie mówiłem o swoim zamiarze. Wyszedłem z mieszkania. Padał rzęsisty deszcz. Noc była ciemna i późna godzina. Stanąłem w ukryciu miedzy wałem ochronnym a komórkami, wyczekując odpowiedniej chwili….

Stałem dość długo w ukryciu. Było dobrze po północy, kiedy postanowiłem wejść do budynku stacyjnego przy peronie. Droga wypadała przez podwórze, należało przejść obok budynku mieszkalnego zajmowanego przez wojsko. Wartownik odszedł na drugi koniec budynku i nie pokazał się więcej. Była kompletna cisza, tylko z daleka słychać było huk frontu. Udałem się do budynku. Drzwi były otwarte. Wszedłem ostrożnie – w budynku mogli przebywać śpiący własowcy. Zawadziłem nogą o jakieś przewody, których kiedyś tu nie było. Szybko udałem się do kasy, gdzie była część dowodów. Złapałem co było pod ręką. Tknięty przeczuciem nie poszedłem po następne, przechowywane w innym pomieszczeniu. Cicho wyszedłem z budynku. Wartownik stał pod lipą przy budynku mieszkalnym i drzemał. (…) Zaczęło świtać. Wypadłem za wał na łąkę. Chciałem biec na wprost do Bojar przez zarośla i bagna. W niedalekich krzakach olszyny odpocząłem chwilkę. Nagle usłyszałem wybuch od strony Treblinki. To budynek stacyjny wyleciał w powietrze. Było widno, gdy z dokumentami dowlokłem się do Bojar”.

#17 ~fix~

~fix~
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2016 - 22:06

Widzę że jest jeszcze sa faszysci w okolicach :) Zgadzam się z Zenonem i Hitlerem!!! Żyd to nie człowiek całe życie by tylko kręcił a za uczciwą pracę się nie weźmie!!!

uważaj co piszesz publicznie, żeby ktoś Cię nie pozwał z art. 256 kk. 

#18 ~fix~

~fix~
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2016 - 22:10

Konspiracja była i jak ktoś chce może to uczcić w odpowiedni sposób, czy na trenie byłej stacji- to już jego wybór. co do podkreślania stacji w niemieckim planie wyniszczenia ludności żydowskiej to bym tego tak nie podkreślał bo wielu ludziom z Zachodu zleje obóz i stacja w jedną całość. i ciekawe kto wtedy będzie tłumaczył turystom, że to nie to samo. do tego zaraz znów znajda się amatorzy historii z rożnych gazet badający relacje miejscowej ludności np. z obsługa obozu, a wojna jest czasem gdzie dzieją się rzeczy straszne i dziwne. 

#19 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2016 - 22:57

Konspiracja była i jak ktoś chce może to uczcić w odpowiedni sposób, czy na trenie byłej stacji- to już jego wybór. co do podkreślania stacji w niemieckim planie wyniszczenia ludności żydowskiej to bym tego tak nie podkreślał bo wielu ludziom z Zachodu zleje obóz i stacja w jedną całość. i ciekawe kto wtedy będzie tłumaczył turystom, że to nie to samo. do tego zaraz znów znajda się amatorzy historii z rożnych gazet badający relacje miejscowej ludności np. z obsługa obozu, a wojna jest czasem gdzie dzieją się rzeczy straszne i dziwne. 

Zlano już Treblinkę II z Treblinką I, całość miała przejść pod ŻIH, tylko dzięki regionalnej prasie Ministerstwo zaczęło sprawę wyjaśniać i prostować. Tu nie można przeciągać liny, i nie można wywrócić do góry nogami historii jak wywrócone są tory na projekcie pomnika przedstawionego przez Muzeum, tu trzeba to miejsce solidnie upamiętnić, dla pokoleń. Nie obchodzi mnie co powie Zachód, tu jest Polska, a kto czuje się Polakiem to na żaden przekręt nie powinien pozwolić. Amatorzy z różnych gazet, zwłaszcza tych z lewa, od dawna piszą już bzdury. Są publikacje, które warto znać. Zapoznaj się  z nimi @fix.

#20 ~fix~

~fix~
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2016 - 11:50

Zlano już Treblinkę II z Treblinką I, całość miała przejść pod ŻIH, tylko dzięki regionalnej prasie Ministerstwo zaczęło sprawę wyjaśniać i prostować. Tu nie można przeciągać liny, i nie można wywrócić do góry nogami historii jak wywrócone są tory na projekcie pomnika przedstawionego przez Muzeum, tu trzeba to miejsce solidnie upamiętnić, dla pokoleń. Nie obchodzi mnie co powie Zachód, tu jest Polska, a kto czuje się Polakiem to na żaden przekręt nie powinien pozwolić. Amatorzy z różnych gazet, zwłaszcza tych z lewa, od dawna piszą już bzdury. Są publikacje, które warto znać. Zapoznaj się  z nimi @fix.

znam relacje mieszkańców.... i uwierz mi nie wszyscy byli bohaterami. w czasie wojny i po niej. 

co stacja miała wspólnego z obozem. przy budowie takich memoriałów trzeba liczyć się z wszelkiej maści pytaniami. nawet takimi jaki uznasz za absurdalne. 

wiedza historyczna to niebezpieczna materia. odkrywanie jej nie zawsze jest przyjemne. a jak ma być rzetelne trzeba się liczyć z niespodziankami...

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych