Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Strzeżcie się fałszywych Proroków- ostrzega człowiek Kościoła

12 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 10 październik 2019 - 18:48

Szanowni Państwo! Zbliżają się najważniejsze wybory od lat. Powodowany poczuciem obowiązku chciałbym przestrzec wszystkich moich Rodaków przed oddaniem w tych wyborach głosu na PiS. Piszę do katolików świeckich w naszym kraju, gdyż niestety rady jakie oni otrzymują w tym względzie od hierarchii, księży i mediów katolickich są błędne i z niesłychaną arogancją wkraczają w strefę wolności świeckich.

Na zaproszenie św. Jana Pawła II kilkadziesiąt lat temu miałem zaszczyt jako jedyny świecki audytor z Polski uczestniczyć w Synodzie Biskupów poświęconym właśnie świeckim. Sformułowana na bazie prac Synodu adhortacja apostolska Christifideles Laici jasno określiła, że to rolą świeckich jest prowadzenie spraw publicznych, a wskazywanie na kogo należy głosować nie jest w żadnym przypadku rolą duchowieństwa lub mediów katolickich. Mam przeświadczenie, że muszę być temu dziedzictwu św. Jana Pawła II wierny i dlatego zabieram dzisiaj głos.

Głosowanie na PiS to pewna droga do zniszczenia Kościoła Polskiego i pewna droga do nieszczęść dla Polski. W ciągu ostatnich czterech lat ścisłego związku Państwa z Kościołem nasz Kościół poniósł ogromne straty duchowe wynikające z faktu, że ta część społeczeństwa która nie popiera PiS (a jest to ponad połowa) masowo odchodzi od Kościoła. Widać to po spadku uczestnictwa we Mszach Świętych. Nadto sojusz Tronu z Ołtarzem zawsze osłabia duchowo Ołtarz i powoduje jak w naszym przypadku gwałtowny spadek powołań.
Jednocześnie narastają nastroje antykatolickie, gdy obserwujemy jawne wspieranie PiS przez media katolickie i to w sytuacji, gdy dokonywany jest zamach na Konstytucję RP. To budzi słuszne reakcje oburzenia wśród tych, którzy się temu sprzeciwiają. Konstytucja, która jest prawnym i uznanym fundamentem Państwa i jego ładu została przez PiS wielokrotnie złamana przy prowadzeniu tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości.

Odmowa podporządkowania się wyrokom Trybunału Konstytucyjnego przez Prezydenta RP, nielegalne odwoływanie sędziów Trybunału przez Sejm, powoływanie Krajowej Rady Sądownictwa w sposób oczywiście sprzeczny z Konstytucją, odwoływanie sędziów jawnie wbrew ustawie zasadniczej, czyli w sumie podważanie zasady trójpodziału władz, to tylko niektóre przejawy tego zamachu.
Kościół Polski, który zawsze był w naszym kraju arbitrem w różnych sporach, w tym sporze o naturze zasadniczej – czy wolno władzy łamać demokratycznie uchwaloną Konstytucję? – staje po stronie wichrzycieli i agresorów, i zwalcza tych, którzy się temu sprzeciwiają.
Mówię to z ogromnym bólem. Przez lata miewałem kontakt z wielkimi Prymasami Polski. Dobrze znałem Sługę Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego, byłem współpracownikiem Józefa kard. Glempa, zasiadając w jego Społecznej Radzie Prymasowskiej.
Dlatego z tym większym przerażeniem patrzę na bezradność księży i biskupów wobec cynicznego wykorzystywania tysiącletniego dorobku Kościoła w Polsce przez grupę zamachowców, którzy przedstawiają się jako obrońcy wiary i moralności, a w większości z Kościołem i katolicką etyką nie mają wiele wspólnego. I patrzę na media katolickie, które wszystkie jak jeden mąż gloryfikują tę grupę.

Patrzę z przerażeniem na hipokryzję tych, którzy każdy błąd i grzech opozycji głośno krytykują, a gdy widzimy jawne naruszanie podstawowej uczciwości i prawa przez organizowanie oszczerczych nagonek na sędziów, gdy widzimy jawne złodziejstwo poprzez udostępnianie rządowych samolotów do prywatnych lotów członków rodzin polityków, gdy widzimy wreszcie nieustające kłamstwa głoszone przez TVP za pieniądze publiczne, to milczą.

Marzenie, że sojusz z jedną partią, która łamie wszelkie zasady uczciwości, demokracji i praworządności, przyczyni się do zatrzymania tendencji odchodzenia od Kościoła jest błędem. Przytrzymać przy Kościele może wierzący, modlący się ksiądz, który mówi kazania o Bogu, a nie o polityce.

Zbliża się światowy kryzys gospodarczy. Dla Polski posiadanie rządu, który za pieniądze z podatków kupuje sobie głosy w wyborach oznacza, że ten kryzys dotknie nas wielokrotnie mocniej. Zapłacą za to najsłabsi. Ci, którzy dzisiaj zwabieni telewizją publiczną będą głosować na PiS, to najczęściej ludzie ubożsi i słabiej wykształceni.
To oni poniosą najgorsze konsekwencje kolejnych socjalistycznych eksperymentów gospodarczych. Niestety gniew tych ludzi, gdy już wyleje się na rządzących odbije się również na Kościele instytucjonalnym, który jest traktowany jako strona w tym sporze. Dorobek harmonijnej koegzystencji Kościoła i Państwa przez trzydzieści lat niepodległości może zostać zaprzepaszczony. Może zostać również osłabiony gospodarczy rozwój Polski.

Mam już 83 lata. Całe życie pracowałem jako leśnik, naukowiec, działacz społeczny i polityk dla Polski i Kościoła. Przestrzegam wszystkich tych, którym wydaje się, że głosując na PiS realizują coś dobrego dla Polski i coś dobrego dla Kościoła. Jesteście w błędzie. Jeżeli po tych czterech latach, gdy już widać, że intencją PiS jest władza autorytarna, oddacie głos na tę partię to zaszkodzicie zarówno Polsce, jak i Kościołowi. Bardzo zaszkodzicie, i wielu z Was będzie tego do końca życia żałować. Apeluję do Was. Zastanówcie się jeszcze.
Maciej Giertych

#2 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 10 październik 2019 - 19:24

Szanowni Państwo! Zbliżają się najważniejsze wybory od lat. Powodowany poczuciem obowiązku chciałbym przestrzec wszystkich moich Rodaków przed oddaniem w tych wyborach głosu na PiS. Piszę do katolików świeckich w naszym kraju, gdyż niestety rady jakie oni otrzymują w tym względzie od hierarchii, księży i mediów katolickich są błędne i z niesłychaną arogancją wkraczają w strefę wolności świeckich.
Na zaproszenie św. Jana Pawła II kilkadziesiąt lat temu miałem zaszczyt jako jedyny świecki audytor z Polski uczestniczyć w Synodzie Biskupów poświęconym właśnie świeckim. Sformułowana na bazie prac Synodu adhortacja apostolska Christifideles Laici jasno określiła, że to rolą świeckich jest prowadzenie spraw publicznych, a wskazywanie na kogo należy głosować nie jest w żadnym przypadku rolą duchowieństwa lub mediów katolickich. Mam przeświadczenie, że muszę być temu dziedzictwu św. Jana Pawła II wierny i dlatego zabieram dzisiaj głos.
Głosowanie na PiS to pewna droga do zniszczenia Kościoła Polskiego i pewna droga do nieszczęść dla Polski. W ciągu ostatnich czterech lat ścisłego związku Państwa z Kościołem nasz Kościół poniósł ogromne straty duchowe wynikające z faktu, że ta część społeczeństwa która nie popiera PiS (a jest to ponad połowa) masowo odchodzi od Kościoła. Widać to po spadku uczestnictwa we Mszach Świętych. Nadto sojusz Tronu z Ołtarzem zawsze osłabia duchowo Ołtarz i powoduje jak w naszym przypadku gwałtowny spadek powołań.
Jednocześnie narastają nastroje antykatolickie, gdy obserwujemy jawne wspieranie PiS przez media katolickie i to w sytuacji, gdy dokonywany jest zamach na Konstytucję RP. To budzi słuszne reakcje oburzenia wśród tych, którzy się temu sprzeciwiają. Konstytucja, która jest prawnym i uznanym fundamentem Państwa i jego ładu została przez PiS wielokrotnie złamana przy prowadzeniu tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości.
Odmowa podporządkowania się wyrokom Trybunału Konstytucyjnego przez Prezydenta RP, nielegalne odwoływanie sędziów Trybunału przez Sejm, powoływanie Krajowej Rady Sądownictwa w sposób oczywiście sprzeczny z Konstytucją, odwoływanie sędziów jawnie wbrew ustawie zasadniczej, czyli w sumie podważanie zasady trójpodziału władz, to tylko niektóre przejawy tego zamachu.
Kościół Polski, który zawsze był w naszym kraju arbitrem w różnych sporach, w tym sporze o naturze zasadniczej – czy wolno władzy łamać demokratycznie uchwaloną Konstytucję? – staje po stronie wichrzycieli i agresorów, i zwalcza tych, którzy się temu sprzeciwiają.
Mówię to z ogromnym bólem. Przez lata miewałem kontakt z wielkimi Prymasami Polski. Dobrze znałem Sługę Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego, byłem współpracownikiem Józefa kard. Glempa, zasiadając w jego Społecznej Radzie Prymasowskiej.
Dlatego z tym większym przerażeniem patrzę na bezradność księży i biskupów wobec cynicznego wykorzystywania tysiącletniego dorobku Kościoła w Polsce przez grupę zamachowców, którzy przedstawiają się jako obrońcy wiary i moralności, a w większości z Kościołem i katolicką etyką nie mają wiele wspólnego. I patrzę na media katolickie, które wszystkie jak jeden mąż gloryfikują tę grupę.
Patrzę z przerażeniem na hipokryzję tych, którzy każdy błąd i grzech opozycji głośno krytykują, a gdy widzimy jawne naruszanie podstawowej uczciwości i prawa przez organizowanie oszczerczych nagonek na sędziów, gdy widzimy jawne złodziejstwo poprzez udostępnianie rządowych samolotów do prywatnych lotów członków rodzin polityków, gdy widzimy wreszcie nieustające kłamstwa głoszone przez TVP za pieniądze publiczne, to milczą.

Marzenie, że sojusz z jedną partią, która łamie wszelkie zasady uczciwości, demokracji i praworządności, przyczyni się do zatrzymania tendencji odchodzenia od Kościoła jest błędem. Przytrzymać przy Kościele może wierzący, modlący się ksiądz, który mówi kazania o Bogu, a nie o polityce.

Zbliża się światowy kryzys gospodarczy. Dla Polski posiadanie rządu, który za pieniądze z podatków kupuje sobie głosy w wyborach oznacza, że ten kryzys dotknie nas wielokrotnie mocniej. Zapłacą za to najsłabsi. Ci, którzy dzisiaj zwabieni telewizją publiczną będą głosować na PiS, to najczęściej ludzie ubożsi i słabiej wykształceni.
To oni poniosą najgorsze konsekwencje kolejnych socjalistycznych eksperymentów gospodarczych. Niestety gniew tych ludzi, gdy już wyleje się na rządzących odbije się również na Kościele instytucjonalnym, który jest traktowany jako strona w tym sporze. Dorobek harmonijnej koegzystencji Kościoła i Państwa przez trzydzieści lat niepodległości może zostać zaprzepaszczony. Może zostać również osłabiony gospodarczy rozwój Polski.
Mam już 83 lata. Całe życie pracowałem jako leśnik, naukowiec, działacz społeczny i polityk dla Polski i Kościoła. Przestrzegam wszystkich tych, którym wydaje się, że głosując na PiS realizują coś dobrego dla Polski i coś dobrego dla Kościoła. Jesteście w błędzie. Jeżeli po tych czterech latach, gdy już widać, że intencją PiS jest władza autorytarna, oddacie głos na tę partię to zaszkodzicie zarówno Polsce, jak i Kościołowi. Bardzo zaszkodzicie, i wielu z Was będzie tego do końca życia żałować. Apeluję do Was. Zastanówcie się jeszcze.
Maciej Giertych </p></p>

:) :):) Ponownie kopiuj, wklej. Stary Giertych, apologeta mordercy i kagiebisty Jaruzela, wysławiający stan wojenny. Brawo wy, którzy walczycie z Kościołem. Przegracie.

#3 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 10 październik 2019 - 19:29

:) :):) Ponownie kopiuj, wklej. Stary Giertych, apologeta mordercy i kagiebisty Jaruzela, wysławiający stan wojenny. Brawo wy, którzy walczycie z Kościołem. Przegracie.

cyt. "Na zaproszenie św. Jana Pawła II kilkadziesiąt lat temu miałem zaszczyt jako jedyny świecki audytor z Polski uczestniczyć w Synodzie Biskupów poświęconym właśnie świeckim. Sformułowana na bazie prac Synodu adhortacja apostolska Christifideles Laici jasno określiła, że to rolą świeckich jest prowadzenie spraw publicznych, a wskazywanie na kogo należy głosować nie jest w żadnym przypadku rolą duchowieństwa lub mediów katolickich."

#4 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 10 październik 2019 - 19:44

Ustawa o obniżeniu emerytur zawodowym wojskowym którzy służyli w PRL i wdowom po nich jest gotowa od roku. PiS już jawnie mówi , że wprowadzi ja w życie od razu po wyborach. Z wypowiedzi pisowskich posłów można wnioskować , że katalog osób planowanym zmniejszeniem emerytur będzie znacznie rozszerzony. Podobno najniższe emerytury mają mieć także ci, którzy w czasie stanu wojennego byli w służbie czynnej lub zostali powołani do ROMO. Podobno ma to dotyczyć także nauczycieli, którzy należeli do PZPR. I nie będzie to dotyczyć tylko emerytur mundurowych, ale też tych pobieranych z ZUS. Nie będzie miało znaczenia, że ktoś dostał powołanie do wojska, zastał go tam stan wojenny, a później całe życie pracował w fabryce. Był choć dzień w mundurze w stanie wojennym , no to obniżka emerytury do 882 złotych !

#5 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 10 październik 2019 - 19:49

Ustawa o obniżeniu emerytur zawodowym wojskowym którzy służyli w PRL i wdowom po nich jest gotowa od roku. PiS już jawnie mówi , że wprowadzi ja w życie od razu po wyborach. Z wypowiedzi pisowskich posłów można wnioskować , że katalog osób planowanym zmniejszeniem emerytur będzie znacznie rozszerzony. Podobno najniższe emerytury mają mieć także ci, którzy w czasie stanu wojennego byli w służbie czynnej lub zostali powołani do ROMO. Podobno ma to dotyczyć także nauczycieli, którzy należeli do PZPR. I nie będzie to dotyczyć tylko emerytur mundurowych, ale też tych pobieranych z ZUS. Nie będzie miało znaczenia, że ktoś dostał powołanie do wojska, zastał go tam stan wojenny, a później całe życie pracował w fabryce. Był choć dzień w mundurze w stanie wojennym , no to obniżka emerytury do 882 złotych !

Bezpieczne Wybory. Portal ma być bardziej przyjazny, ale przede wszystkim pożyteczny w walce z dezinformacją.

Jedną z najważniejszych rzeczy jaką dodaliśmy, jest zakładka „zgłoś fake newsa”. Nasz raport ma podnosić kompetencje cyfrowe obywateli. Pracuje dla nas także Sztuczna Inteligencja. Automatyczny system wykrywania fake newsów to nasza najbliższa przyszłość. – powiedział Wojciech Pawlak, doradca Dyrektora NASK ds. polityki informacyjnej.

Większość Polaków potwierdza, że spotkała się ze zjawiskiem dezinformacji, ale też zdecydowana większość przyznała się, że nic z tym nie robi. Zdecydowana większość i pogłębione badania wskazują, że ludzie nie mają kompetencji, żeby odróżnić fakty od opinii.

To jest wysiłek który musimy wspólnie podejmować. My, ale także administratorzy portali, wydawcy mediów, po to, żeby te niewłaściwe informacje ni wpływały na postawy społeczne. Instytucjonalnie te działania podejmowane są także przez służby, ale mam narzędzia, które pozwalają zwykłym obywatelom w coraz większym stopniu podejmować działania - podkreślił minister Zagórski.

Jak podkreśla ujawniony właśnie Raport NASK Cyber Policy „Zjawisko dezinformacji w dobie rewolucji cyfrowej”, nie można tego dłużej lekceważyć.

Premiera tego raportu jest kolejnym elementem naszych działań analitycznych. Dezinformacja wywiera wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia. Zwłaszcza w dobie trwającej cyfrowej rewolucji, zjawisko to osiągnęło niewyobrażalną wcześniej skalę. Dlatego jako instytut badawczy przygotowaliśmy publikację, która pomoże lepiej zrozumieć ten problem – mówi Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji NASK PIB.

#6 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 10 październik 2019 - 20:17

Maciej Giertych ruski szpion i troll! Zagrożenie dla prawych i sprawiedliwych rządów Lepszego Sortu. Giertycha oceniają Misiewicz, Banaś, Piotrowicz, Pawłowicz i Chrzanowski :D Moralne ostoje Nowej Elity budowanej przez Prezesa... jej twarze i awangarda!

#7 ~Pisioreczka makowska~

~Pisioreczka makowska~
  • Goście

Napisano 11 październik 2019 - 01:58

Zapraszamy w poniedziałek do siedziby PiS, na chłodnego szampana. Polejemy na wasze gorące głowy.  

#8 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 11 październik 2019 - 07:39

Pan Maciejb Gertych latach 1986-1989 był członkiem Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa PRL Wojciechu Jaruzelskim. Przestrzegał przed rozluźnieniem więzów z ZSRR, krytykował KOR-owski odłam opozycji solidarnościowej jako "służący niepolskim interesom". W 1981 poparł wprowadzenie stanu wojennego i rozsyłał listy wzywające do poparcia Wojciecha Jaruzelskiego. Czynił to wielokrotnie do 1989 roku. Panom Gertychom, jako ruskiej agenturze serdecznie dziękujemy za słowa wsparcia dla totalnej opozycji. Jeśli ktokolwiek próbuje wciągać Kościół do polityki to mamy tu doskonały przykład. Powiedz Gertych, za co wy nienawidzicie Polski? Za co nienawidzicie Kościół? Ja ci odpowiem. Polski nienawidzicie za pieniądze które dostajecie od Rosjan, a Kościół nienawidzicie rodzinnie. Wszak kuzyn Zbigniew od 1955 roku członek PZPR, 1985-1981 członek Centralnej Komisji Rewizyjnej PZPR, wicepremier w rządzie Messnera, wcześniej przewodniczący Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów u Babiucha, Pińkowskiego i Jaruzelskiego. Członek Tymczasowego Parlamentu Świata, Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Polski, w 2006 otrzymał Złote Pióro Wolnomularza Polskiego. Wy Giertychy jesteście zwykłe masony i chcecie Kościół naprawiać? Krzyczcie dalej: "kto nie skacze ten za PiS-em".
Zarzucacie PiS wykorzystywanie Kościoła do walki politycznej. Trzy lata temu jedna pani z Makowa, aktywistka KOD, rozwieszała wydrukowane plakaty ze słowami Ojca Świętego Jana Pawwła II dotyczącymi demokracji. Rozdawała również ulotki przed wejściem do kościoła, a na swoim profilu na FB szydziła z ludzi że byli przekonani że ona jest z PiS. Chwaliła się również że miała na to zgodę księdza proboszcza, co było kłamstwem. Na jednym Marszów LGBT widać było transparent " Jezus poszedłby z nami". Moje pytanie do nich, do Was, jest następujące: czy Wy poszlibyście za Jezusem? Nie pytam czy nieślibyście Jego Krzyż, czy dalibyście przebić sobie dłonie i stopy, czy gotowi bylibyście oddać za Niego życie. Pytam, czy byście szli po Jego śladach i stanęli pod Jego Krzyżem? Czy może stać was tylko na plucie, szyderstwo, obrzucanie kamieniami, dawanie fałszywego świadectwa? Jak łatwo przychodzi oskarżanie innych o wykorzystywanie Kościoła czyniąc to samo w perfidny sposób.
Iwan Sierow, pierwszy szef KGB, odpowiedzialny w 1939 roku za likwidację oporu Polaków na ziemiach zajętych przez Sowiety, ten który uczestniczył w zbrodni katyńskiej, ten sam który w 1945 roku dokonał aresztowania przywódców Polski Podziemnej, który w 1956 roku pacyfikował powstanie węgierskie, tak pisze w swoich notatkach z 1939 roku o Polakach: "Jeżeli umiejętnie przesłuchuje się katolika i przywoła na świadka ich Matkę Boską, to wychodzi ciekawa sprawa. Przesłuchiwany może umiejętnie wodzić za nos oficera śledczego, ale nie jest w stanie skłamać Matce Jezusa = dlatego też na jego twarzy rysuje się zmieszanie, kiedy każe mu się przysięgać na Nią, że wszystko, co zeznał, jest czystą prawdą. Kiedy trafiali się członkowie organizacji podziemnych (...) w sukurs przychodziła religia" (Tajemnice walizki generała Sierowa. Opracował Aleksandr Hinsztejn członek Centralnej Rady Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego. Strona 74. Wydawnictwo REA-SJ sp. z o.o. Konstancin-Jeziorna. 2019r. Tytuł oryginału: "Zapiski iz czemodana. Tajnyje dniewniki pierwowo predsiedatiela KGB najdziennyje czierez 25 let posle jwov smierti")
Szatan jest bardzo inteligentnym bytem. Jak widać Michnik zamiast przeprosić za brata Stefana, mordercę i kata Polaków ubrał sie w szaty starego Giertycha i zamieścił na jego list jako "rzekomo zatroskanego katolika" na łamach Gazety Wyborczej. Pojutrze wybory. Życzę wam agenturo sowiecka i pruska kolejnych kadencji z rządem PiS a Panu Prezesowi Kaczyńskiemu życzę dużo cierpliwości i zdrowia.
A teraz wyć i hejtować ruska agenturo. Miłego dnia, nerwowego weekendu i kupcie sobie pieluchomajtki u Packów w aptece. Taki duży rozmiar, żeby gaci w niedzielę nie zafajdać.

#9 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 11 październik 2019 - 08:35

Udział w niedzielnej Mszy świętej, a następnie oddanie głosu na osoby walczące z wiarą i Kościołem to wyraz duchowego i moralnego rozdwojenia jaźni. Człowiekiem wierzącym jest się zawsze i wszędzie, lub nigdy i nigdzie.

#10 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 11 październik 2019 - 17:31

Udział w niedzielnej Mszy świętej, a następnie oddanie głosu na osoby walczące z wiarą i Kościołem to wyraz duchowego i moralnego rozdwojenia jaźni. Człowiekiem wierzącym jest się zawsze i wszędzie, lub nigdy i nigdzie.

Jezus wygonił kupców ze świątyni... Kupcy zmądrzeli i założyli szaty kapłańskie... Dostrzeżenie tego nie jest walką z wiarą i kościołem. To walka z patologią..

#11 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 11 październik 2019 - 21:56

Jezus wygonił kupców ze świątyni... Kupcy zmądrzeli i założyli szaty kapłańskie... Dostrzeżenie tego nie jest walką z wiarą i kościołem. To walka z patologią..

To walka z Kościołem. Tylko wiesz doskonale że przegrana

#12 ~Konrads~

~Konrads~
  • Goście

Napisano 18 październik 2019 - 17:11

Tylko Konfederacja tak jak kościół jest za zakazem aborcji

#13 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 18 październik 2019 - 17:40

Tylko Konfederacja tak jak kościół jest za zakazem aborcji

Jak stalinowcy i hitlerowcy...