Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Słowo na niedzielę

3 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~andrzej~

~andrzej~
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2019 - 09:28

Prawie rok temu zamieściłem ten tekst. Przy małych przeróbkach jest on nadal (o zgrozo!) aktualny.

Nie ulega wątpliwości, że podwyżka (nie wiem tylko czy w takiej wysokości?) za wywóz śmieci jest konieczna. Jednak, dotknie ona w większości ludzi starszych i biednych, bo z takich warstw i grup społecznych składa się znaczna część naszego społeczeństwa.

Trzeba mieć tupet, odwagę i sporą dawkę cynizmu, żeby wyjść do biednych ludzi, których zaprosi burmistrz na miejską Wigilię i częstując ich (zapłaconymi przez nich) pierogami i barszczem czerwonym życzyć Im (podwyższając opłaty za śmieci, wodę, nieczystości i podatek od nieruchomości) Wesołych Świąt.

Gdyby burmistrz miał trochę ambicji to powinien poprosić na sesji, podczas której podwyższono ludziom opłaty, o obniżkę swojego uposażenia. Taką widzę postawę naszego włodarza. Wstał i powiedział: "Szanowni radni, Mieszkańcy Makowa Mazowieckiego. Wiem, że podjęliśmy dzisiaj niepopularną decyzję. Każda podwyżka uderza w ludzi biednych, schorowanych i samotnych. Rozumiem to, ale nie mieliśmy innego wyjścia. Jeśli chcemy, by miasto nie utonęło w śmieciach musieliśmy podnieść opłaty za ich wywóz i utylizację. Nie wszystko zależy od nas. Rząd nakłada na nas nowe obowiązki, którym musimy sprostać. A to wiąże się z pieniędzmi. Rozumiem Państwa oburzenie. Jako gospodarz miasta identyfikuję się z Państwem i ubolewam nad tymi (i nie tylko tymi) podwyżkami. W związku z powyższym proszę wysoką radę o obniżenie mojego uposażenia o 2 tys. zł miesięcznie. Niech to będzie wyrazem mojej solidarności z państwem. Nie zostałem burmistrzem dla pieniędzy, ale po to by służyć miastu i ludziom. Stąd moja decyzja".

Tak to widzę. Czy taki scenariusz jest możliwy?

Zaskoczyła mnie kolejna nagonka na firmę "Błysk". Może nie jest to idealna firma, ale dziwi mnie, że atakuje się firmę dającą zatrudnienie mieszkańcom i płacącą w mieście podatki. Ile takich firm nam zostało? Przy takim podejściu, nie dziwię się, że nikt w mieście nie chce inwestować. Firma "Błysk" doskonale radzi sobie w innych miastach, ale w Makowie robi się wszystko, by zniknęła z miejscowego rynku, nie dając jej stanąć w przetargu. Panowie radni (szczególnie Tadeuszu Szczuciński), panie burmistrzu Ciak - nie tędy droga do rozwoju miasta. W Makowie, z 11 tys. mieszkańców, zostało już tylko (co zauważył rok temu prezes Napiórkowski) 8 tys. 

Za 10 lat (przy takim gospodarowaniu) zostanie nas 6 tys., a za 20 lat możemy przestać być miastem.

Rynek, nowe ulicy, mało potrzebna "mała obwodnica" miasta, odnowionych kilka ulic, to stanowczo za mało by przyciągnąć inwestorów. Z kredytów łatwo się buduje, ale wcześniej czy później trzeba je spłacić. Miasto jest przeinwestowane.

Urban powiedział kiedyś, że rząd sam się wyżywi. To powiedzenie, jak ulał, pasuje do makowskiej władzy.

Za kilkanaście dni popatrzę sobie przez okno na ludzi stojących w kolejce po "darmowe" (opłacone z ich podatków) jedzenie. Chyba ci ludzie nawet nie wiedzą co ich czeka w nowym 2020 roku. Dla nich ważne będzie tu i teraz - darmowe jedzenie i życzenia władz miasta. Będą się cieszyć, że pan i władca jednoczy się z nimi w tym dniu. Mrożek by lepszej "tragedio-farsy" nie wymyślił. Zapłacą za wszystko ze swoich podatków, a będą wdzięczni kochanej władzy. 

#2 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2019 - 10:24

Renty i emerytury powinny być wolne od podatków, bo są WYPRACOWANE, 500+ spada jak z nieba i ponoć bez podatku! A ten wigilijny poczęstunek prosto z pensji burmistrza z przeproszeniem za podwyżki. Chociaż, co z przeproszenia...

#3 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2019 - 12:38

Co z ulicą Przemysłową zerżnięty asfalt z ulicy na zimę, i jak tam jechać a miało być tak wspaniale. Chcą aby dojazdu do przemysłu nie było i padł przemysł w Makowie. Rynek pracy coraz gorszy. Tyle zakładów funkcjonowało, a teraz zachód kwitnie a w Polsce bieda.

#4 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2019 - 13:01

Od czasów Kochanowskiego wiadomo, że Polak dobry do bitki i do wypitki, ale nie do rządzenia w spokojnych czasach.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych