Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »


Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 ~Episkopat 2016r~

~Episkopat 2016r~
  • Goście

Napisano 12 luty 2020 - 12:11

Za chrzest i pogrzeb już nie zapłacimy?

Konferencja Episkopatu Polski wydała dekret normalizujący oraz znoszący niektóre opłaty pobierane od wiernych za usługi kościelne, w tym za chrzest i pogrzeb. Parafie miały swoje cenniki i tylko nieliczne pobierały tzw. ofiarę "co łaska". Teraz część opłat będzie odgórnie zniesiona.

Dekret wydany przez Episkopat i podpisany przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, został opublikowany na stronie diecezji łomżyńskiej i będzie ogłoszony 3 kwietnia br. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. W liście skierowanym do wiernych abp. Gądecki przedstawił najnowsze ustalenia hierarchów kościelnych dotyczące wysokości pobieranych opłat za ceremonie kościelne i udzielane sakramenty. W myśl dekretu episkopatu opłata za chrzest i pogrzeb zostanie całkowicie zniesiona.
To pierwsza decyzja polskich biskupów ingerująca w rozliczenie poszczególnych parafii z wiernymi. Decyzja podyktowana była wołaniem papieża Franciszka, który nie ustaje w apelach o skromniejsze życie księży i rezygnację z przyjmowania opłat za udzielanie sakramentów. Już na początku pontyfikatu wzywał księży, by nastawiali się na ludzką wielkoduszność i dobrowolne datki. Niestety, pomimo apeli, parafie decydowały się na ustalenie wewnętrznych cenników. Teraz, według postanowień dekretu, to wierni będą decydować, czy złożą ofiarę "co łaska" czy też nie zapłacą wcale za chrzest lub pogrzeb

 

Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych