Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Budżet miasta na 2019

118 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~andrzej~

~andrzej~
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2019 - 19:09

Na stronie Urzędu Miasta (BiP) ukazała się Uchwała budżetowa na 2019 r. Przeczytałem ją dość dokładnie.  Tak, jak się spodziewałem bieda zajrzała do miejskiej kasy.  Oprócz jednej dużej inwestycji (Przebudowa ulicy Przemysłowej i Zachodniej) za ponad 7 mln zł (dofinansowanie z urzędu Marszałkowskiego 3 mln), jest jeszcze kilka mniejszych, m.in. remont tzw "starych" bloków i budowa kanalizacji na jednej z ulic, nic się właściwie nie będzie działo.

Przebudowa ulicy Przemysłowej i Zachodniej ma ponoć rozładować ruch w centrum miasta. Patrząc na mapę, jest to bardzo wątpliwe. Ale to moje zdanie. Może się mylę?

Nie ma dostatecznych pieniędzy na kulturę, sport, na rekreację. A przecież mamy na utrzymaniu Dom Wesołka i niebawem dom na Grabowej, w części przeznaczony na działalność kulturalną i turystyczną. Warto by było, by te przybytki kultury tętniły życiem. Już wiadomo, że można między bajki włożyć zapewnienia włodarzy miasta że zrewitalizowany Rynek będzie tętnił kulturalnymi imprezami. Niepokoją niskie nakłady na sport, na turystykę, brakuje pieniędzy (nawet nikt o tym nie pomyślał) na Budżet Obywatelski, który mógłby pobudzić mieszkańców do działania.

Budżet miasta na 2019 rok, nazywam budżetem przetrwania. Trzeba będzie zaciągnąć kolejne kredyty gdyby okazało się, że miasto dostanie jakieś unijne środki. Nie zapominajmy o kredytach, które miasto ma do spłaty. W tym roku to kwota ponad 2 mln zł.

Ciekawą pozycję stanowi ten zapis: 

W rozdziale 75704 Rozliczenia z tytułu poręczeń i gwarancji udzielonych przez JST, kwotę 41.633 zł stanowi przewidywany wydatek na zabezpieczenie ewentualnych rozliczeń z tytułu poręczeń udzielonych przez Miasto dla Spółki z o.o. „Inwest-Bud” TBS w Makowie Mazowieckim na zaciągnięcie kredytów mieszkaniowych oraz kwoty 300.000 zł tytułem poręczenia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i kwotę 470.000 zł tytułem poręczenia kredytu dla spółki JUMA Sp. z o.o.

Warto zaznajomić się budżetem miasta na 2019 rok. Jeśli odliczymy od budżetu wydatki oświatowe, administracyjne, opiekę społeczną, mieszkaniową i rodzinną to na bieżącą działalność niewiele zostaje. Jedno jest pewne - nie zabraknie pieniędzy na pobory dla włodarzy miasta oraz radnych.

#2 ~Zasłużona juma~

~Zasłużona juma~
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2019 - 21:39

A czy radnych interesuje dziura budżetowa? Ważne że dieta jest co miesiac, reszta się nie liczy.

#3 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2019 - 22:14

Dochody w kwocie: 46.275.450,00 zł,

Wydatki w kwocie: 45.660.950,00 zł,

Nadwyżka w kwocie: 614.500,00 zł.

Dalej jest ciekawiej.

Limit do zaciągnięcia na sfinansowanie przejściowego deficytu w kwocie 5 mln zł, limit na zaciągnięcie pożyczek na spłatę pożyczek i kredytów z lat ubiegłych w kwocie 700 tys. zł

Kwota poręczeń i gwarancji udzielonych przez miasto 819.409 zł.

Ustala się rezerwę ogólną w kwocie 55 tys. zł i rezerwę celową z zakresu zarządzania kryzysowego w kwocie 105 tys. zł.

Upoważnia się Burmistrza do zaciągania kredytów do wysokości 5 mln zł.

W przyszłym roku zaplanowane inwestycje to przebudowa ulicy Długiej I etap, przebudowa ulic Przemysłowej i Zachodniej, ok. 7,3 mln zł oraz "remont" budynków na Mickiewicza, ok. 1,6 mln zł.

I po inwestycjach. 

Ewentualne inne inwestycje mogą być zrealizowane za nowe kredyty. Ale nie należny się spodziewać rewelacji tylko można zaciągnąć 5 mln zł kredytu lub zmienić budżet.

PS

W zeszłym roku budżet (wydatki) coś około 54 mln zł.

#4 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 04 styczeń 2019 - 22:19

Przecież to normalne ze jak w jednym roku pobudujesz sobie dom i go wyposażysz to za rok nie bedzie Cie stac zeby zrobic dokladnie to samo. Za to odkrycie nagroda Nobla Ci sie nalezy. Normalnie geniusz.

#5 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2019 - 11:39

Geniusz to inwestycje jumy bez zatwierdzonej przez URE taryfy za ciepło. Obciążenie wszystkich z taryfy z 2015 roku dla kotlowni na Kopernika do MW, od co najmniej 2017r Juma sprzedaje cieplo przy przekroczeniu 5 MW, zrodlo:projekt planu zaopatrzenia w ciepło, powinna być taryfa zatwierdzona przez URE zgodnie z prawem energetycznym. Gdzie te rady nadzorczej Jumy, Jubilatki, władze miasta i Jubilatki?

#6 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2019 - 11:42

Geniusz to inwestycje jumy bez zatwierdzonej przez URE taryfy za ciepło. Obciążenie wszystkich z taryfy z 2015 roku dla kotlowni na Kopernika do 5 MW, od co najmniej 2017r Juma sprzedaje cieplo przy przekroczeniu 5 MW, zrodlo:projekt planu zaopatrzenia w ciepło, powinna być taryfa zatwierdzona przez URE zgodnie z prawem energetycznym. Gdzie te rady nadzorczej Jumy, Jubilatki, władze miasta i Jubilatki?

Kotlownia na Przemysłowej dawno miała 6,6MW.

#7 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2019 - 11:56

Geniusz to inwestycje jumy bez zatwierdzonej przez URE taryfy za ciepło. Obciążenie wszystkich z taryfy z 2015 roku dla kotlowni na Kopernika do MW, od co najmniej 2017r Juma sprzedaje cieplo przy przekroczeniu 5 MW, zrodlo:projekt planu zaopatrzenia w ciepło, powinna być taryfa zatwierdzona przez URE zgodnie z prawem energetycznym. Gdzie te rady nadzorczej Jumy, Jubilatki, władze miasta i Jubilatki?

Zaloz sobie watek na forum. Nazwij go Taryfa dla Jumy i codziennie dodawaj post z pytaniem Co z taryfa? Bedzie Ci latwiej bo temat to chyba tylko pod watkiem o Stanciu tego pytania nie zadales. Choc pewnosci nie mam

#8 ~Doradca~

~Doradca~
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2019 - 11:58

A czy ja Ci doradzam gdzie masz co pisac? Nie. To i Ty toleruj wpisy innych.

#9 ~andrzej~

~andrzej~
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2019 - 07:56

Przecież to normalne ze jak w jednym roku pobudujesz sobie dom i go wyposażysz to za rok nie bedzie Cie stac zeby zrobic dokladnie to samo. Za to odkrycie nagroda Nobla Ci sie nalezy. Normalnie geniusz.

Co to za gospodarz, który buduje willę (wiedząc, że go na taką nie stać), a potem przez wiele lat nie ma co do gara włożyć? Pisałem wielokrotnie, że Rewitalizacja Rynku powinna być (i ne ucierpiałby na tym wizerunek) skromniejsza, bo może to się źle skończyć dla budżetu.

Warto zajrzeć do prognozy finansowej na lata 2019-2026. Otóż widać w niej wyraźnie znaczny spadek dochodów w kolejnych latach. W 2020 będzie to tylko niecałe 41 mln. To o 7 mln zł mniej nie w 2018 r., w roku 2026 dochód będzie o 4 mln  niższy niż w 2018 r. Jeśli ta prognoza (oby nie) się sprawdzi, to nie ma co marzyć o rozwoju miasta. Potrzebne są natychmiastowe działania władz miasta i radnych mogące przyciągnąć inwestorów, którzy by tworzyli nowe miejsca pracy. Mam jednak obawy (obserwując obrady sesji) czy ktokolwiek z radnych jest w stanie coś wymyślić. Nasi radni to emeryci, renciści, osoby bezrobotne, albo pracujący w budżetówce - z niskimi dochodami. Dla nich dieta to spory dodatek do miesięcznych pensji, emerytur, czy rent. Takimi ludźmi łatwo manipulować, łatwo kupić. Wiązałem nadzieję z Tadkiem Szczucińskim. On był taki aktywny za czasów Jankowskiego. Krytykował go niemal na każdej sesji, "patrzył na ręce", zadawał mnóstwo pytań. Teraz jest maszynką do głosowania. Może chłopina się otrząśnie i zacznie wreszcie, jak na radnego opozycji przystało,  polemizować z Ciakiem. 

O dziwo, żaden radny (mając informację o budżecie na kolejne lata) nie zadał Burmistrzowi pytania, jak on sobie wyobraża funkcjonowanie miasta i o zamierza zrobić dla poprawy sytuacji?

Warto też zauważyć, że żadna z makowskich gadzinówek (tak ostro krytykujących Jankowskiego) nie podejmuje trudnych tematów. Ciak jest dla nich idealnym burmistrzem, a w mieście nie ma żadnych problemów.

Jako były radny zwracałem na sesjach uwagę, że rzeczą nienormalną jest fakt, że utrzymanie burmistrza, jego zastępcy, sekretarza, skarbnika i prezesa "Ju my"kosztuje więcej, niż miasto przeznacza na działalność domu kultury i sportu. Niestety, nic się w tym temacie nie zmieniło. Mamy wiele utalentowanych dzieci i młodzieży. Ale gdzie mają rozwijać swoje talenty, jak w MDK-u bryndza i brakuje pieniędzy na wykwalifikowanych instruktorów? Podobnie jest w sporcie.

Maków (widzę to po biznesie, który prowadzę) umiera. To ostatni moment, żeby się nad tym problemem pochylić, bo za kilka lat może już być za późno. Potrzebna jest społeczna debata (z udziałem fachowców) na te temat. Musimy się wszyscy zastanowić, co zrobić, żeby młodzież nie uciekała z miasta. Niedawno było nas 11 tys, a teraz jest nieco ponad 8 tys. W ciągu kilku lat nasze zasoby ludzkie zmniejszyły się o kilka tysięcy osób. To powinien być sygnał alarmowy dla naszych włodarzy, ale także dla starosty makowskiego. Brak komunikacji spowodował odpływ uczniów ze szkół ponadpodstawowych. To są konkretne straty finansowe dla szkół. Starsi ludzie mają problemy z dojazdem do lekarzy, więc zapisują się do innych przychodni i jeżdżą do szpitali w Przasnyszu lub Ostrołęce.

Panowie radni miasta i powiatu, panie burmistrzu i starosto. Czas zasiąść przy jednym stole i zastanowić się nad przyszłością miasta i powiatu. Wy macie dla siebie i swoich rodzin przyszłość zapewnioną, ale pochylcie się nad zwykłym Kowalskim.

Makowskim gadzinówkom "gratuluję" spełnianej misji III władzy. Dzięki wam mam wrażenie, jakbym żył na zielonej wyspie szczęśliwości, bez  braku problemów. Pokażcie dziennikarski pazur, udowodnijcie że jesteście naszymi przedstawicielami. Wiem (po tym, co robiliście z Jankowskim), że stać was na to.

#10 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2019 - 08:57

Utrzymanie prezesa MPUK, dyrektorów szkół itd. itp co ty palisz Andrzeju

#11 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2019 - 09:20

A czytać ze zrozumieniem potrafi?

#12 ~bezrobotny~

~bezrobotny~
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2019 - 09:37

Przecież to normalne ze jak w jednym roku pobudujesz sobie dom i go wyposażysz to za rok nie bedzie Cie stac zeby zrobic dokladnie to samo.

Masz taki sam tok myślenia jak burmistrz. Już tutaj ktoś na forum pisał że remont rynku to kiełbasa wyborcza tylko szkoda, że za pieniądze podatników, a nie własne kandydatów. Ot tak zostały znalezione 6 mln zł więcej niż projekt inwestycyjny zakładał. Czyli następna "wielka "inwestycja" dopiero w roku 2023! Następne wybory samorządowe?

Rozwój miasta nie opiera się na "ładnym" rynku, z tego pieniążków w budżecie miejskim nie przybędzie. Jedynie inwestycje w infrastrukturę przynoszą korzyści, przykład m. Chorzele. 

W tym roku na te inwestycje zostanie przeznaczone 7,3 mln zł (z tego 3 mln zł dotacja) na remont trzech ulic oraz remont bloków za 1,6 mln zł (tu też jest dotacja). 

Mam nadzieję, że burmistrz w tym roku pokaże ja.a i ściągnie do Makowa potężnego inwestora (jak na nasz skromny mały Maków), który powiedzmy wybuduje zakład i zatrudni 500 osób. To jest ważne a nie jakieś rynki, parki itp.

#13 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2019 - 09:50

Za chwilę córka Szczucińskiego dostanie mieszkanie i to będzie koniec Twojego rozczarowania Andrzejku

#14 ~Forumowicz~

~Forumowicz~
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2019 - 09:54

Masz taki sam tok myślenia jak burmistrz. Już tutaj ktoś na forum pisał że remont rynku to kiełbasa wyborcza tylko szkoda, że za pieniądze podatników, a nie własne kandydatów. Ot tak zostały znalezione 6 mln zł więcej niż projekt inwestycyjny zakładał. Czyli następna "wielka "inwestycja" dopiero w roku 2023! Następne wybory samorządowe?
Rozwój miasta nie opiera się na "ładnym" rynku, z tego pieniążków w budżecie miejskim nie przybędzie. Jedynie inwestycje w infrastrukturę przynoszą korzyści, przykład m. Chorzele.
W tym roku na te inwestycje zostanie przeznaczone 7,3 mln zł (z tego 3 mln zł dotacja) na remont trzech ulic oraz remont bloków za 1,6 mln zł (tu też jest dotacja).
Mam nadzieję, że burmistrz w tym roku pokaże ja.a i ściągnie do Makowa potężnego inwestora (jak na nasz skromny mały Maków), który powiedzmy wybuduje zakład i zatrudni 500 osób. To jest ważne a nie jakieś rynki, parki itp.

Znajdziesz w Makowie 500 osób z wykształceniem i chcących pracowac za najniższą?

#15 ~Bezrobocie~

~Bezrobocie~
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2019 - 10:20

Co z makowskim przemysłem ZREMB, WAREL, WARSEP, to już historia a pracy brak, młodzi wyjeżdżają na potęgę nawet z wykształceniem nić nie pomoże tu nie ma przyszłości dla młodych.

Na zachodzie się żyje w Polsce tylko podatki czego możesię dorobić z czego kupić mieszkanie

#16 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2019 - 17:04

Szkoły mają subwencję z której czasami samorząd korzysta więc Andrzej coś dobrego pali.

#17 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2019 - 17:20

A Juma i MPUK tak jak Orlen prowadzą działalność gospodarczą i jak Andrzej w swoim sklepie więc miasto tak jak jego nie musi utrzymywać. Zatem Andrzej pali g... no

#18 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 06 styczeń 2019 - 19:14

Mpuk budował sieci cieplne dla Jumy, więc krzywdy nie było.

#19 ~andrzej~

~andrzej~
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2019 - 17:57

A Juma i MPUK tak jak Orlen prowadzą działalność gospodarczą i jak Andrzej w swoim sklepie więc miasto tak jak jego nie musi utrzymywać. Zatem Andrzej pali g... no

Czy możesz przytoczyć fragment mojej wypowiedzi, w którym napisałem że miasto utrzymuje "Jumę" i "MPUK"?

Chociaż, pośrednio utrzymuje - wybierając, bez przetargu,  MPUK, do wywozu śmieci, czy utrzymania czystości w mieście. Jak prześledzisz działalność "Jumy" to okaże się także, że miasto wielokrotnie wspierało finansowo, lub przekazując nieodpłatnie teren, tę firmę.

Warto (to jest ewenement na skalę świata) napisać przy okazji, że miasto ma 95% udziałów w "Jumie", a tak naprawdę w tej firmie decyduje mniejszościowy udziałowiec (5%) - Spółdzielnia "Jubilatka".

Miasto, co widać po budżecie na ten i przyszłe lata, po prostu umiera. Potrzebne są natychmiastowe działania, by tego uniknąć.

Chciałbym, żebyśmy pisali merytorycznie i na temat. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, jak  zaradzić upadkowi miasta, to zapraszam do dyskusji.

#20 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2019 - 18:36

Napisałeś że przeznacza się pieniądze na UTRZYMANIE prezesa Jumy. Otóż prezes Jumy jest,, utrzymywany,, na takich samych zasadach jak ty właściciel sklepu.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych